1998 yılında üniversite seçme ve yerleştirme sınavında Türkiye’deki ilk 30 öğrenci arasına girdim ilk tercihim olan Ekonomi Bölümü’nü tam burslu olarak kazandım. Hayatımdaki önemli dönüm noktalarından birisi oldu bu başarı. Koç üniversitesindeki yıllarım, her açıdan çok verimli geçti. Hiç İngilizce bilmememe rağmen, sadece bir yıl içerisinde Koç Üniversitesi’ndeki Hazırlık Programı sayesinde en üst seviyede İngilizce öğrendim. Hazırlık yılının ardından lisans derslerimiz başladı. Bu dönemde bence Koç Üniversitesi’ni diğerlerinden ayıran en önemli farkı, öğretim üyeleri ve öğrenciler arasındaki yakın akademik iletişimdi. Hocalara öğrencilerine her zaman önemli olduklarını hissettirdiler ve derslere katilim her zaman ön planda tutuldu. Hocaların kapıları her zaman öğrencilerine açıktı. Sonunda ekonomi bilimini akademik olarak yapmaya karar verdim ve o andan itibaren hocalarımdan büyük destek gördüm. Son sınıfta yaptığım doktora başvurularım sonucunda MIT, Harvard ve Stanford gibi Amerika’nın en iyi üniversitelerinden tam burslu kabul aldım ve MIT’yi tercih ettim. MIT’ nin Ekonomi Bölümü’ nde doktoramı tamamladıktan sonra University of Chicago’ da görev yapmaya başladım.

ufuk_akcigit

Ufuk Akçiğit

2003 | Ekonomi
Profesör, Chicago Üniversitesi Ekonomi Bölümü

Hayattaki başarılarımızda akademik yeterliliğimiz ve yetkinliklerimizin payı çok büyük olsa da, sosyal meziyetlerimiz de bir o kadar önem taşımaktadır. Koç Üniversitesi’nde dâhil olduğum sosyal faaliyetler sayesinde kendimi geliştirdim, inisiyatif aldım, gerçekten profesyonel anlamda işleri, öğrenci sıfatı ile gerçekleştirdim. Bunlar hem üniversite hayatımı daha güzel kılan güzel tecrübelerdi, hem de beni hayata hazırlayan, çevremi genişleten, insan ilişkilerinde nasıl daha başarılı olabileceğimi öğreten ama her şeyden önemlisi sizi başarıya asıl götürenin bir topluluğa ait olabilmek ve ekip olarak onun başarısı için çalışmak olduğunu gösteren, eşsiz fırsatlardı. Koç Üniversitesi, farklı ve özgün eğitimiyle kendimi geliştirmeyi ve yeniliklere ayak uydurmayı öğretti ve çağımızda başarı için şart olan hem sosyal hem de akademik meziyetleri harmanlama becerisini kazandırdı. Bütün bunları yaparken de bulunduğumuz topluluklarda fark yaratan bireyler olarak sivrilmemizi ve iz bırakmamızı sağladı.

mehmet_energin

Mehmet Energin

2009 | Koç University, BA in Business Administration and Sociology(Double Major),
2008 | University of Oxford, MSc in Sociology
Business Analyst at McKinsey & Company

I am grateful to my professors at Koc University, since they made my dreams come true! Obtaining graduate degrees in the U.S. had always been a dream of mine, and coming to Koc was the best decision that I made pursuing it. I had the invaluable opportunity to prepare toward a graduate study under the guidance of great researchers who had gone through similar experiences in top schools around the world. Not only did I develop a solid background in economics, finance, and math, but also had both teaching and research experiences even as an undergraduate at Koc. Everyone was very nice and generous in terms of devoting their time to guide us as top scholars. Their doors were always open to us.

PhD in Financial Economics, MIT Sloan School of Management

Professor of Finance, David A. Rismiller Chair in Finance, Ohio State University, Fisher College of Business

Isil-Erel

Işıl Erel

İşletme ve Ekonomi Çift Anadal

Koç Üniversitesi’nde eğitim aldığım dönem, hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. Bu beş yılda üniversitemizdeki müthiş olanaklar ve güzel bir kampüs hayatı ile çok değerli arkadaşlıklarım ve bir dolu biriktirdiğim anılar; üç kez değişim programıyla Almanya ve Danimarka’da yaşam, lisansta çift anadal ve aynı zamanda uzaktan eğitimle bir önlisans (University of West London konservatuarı, piyano ana sanat dalı) derecesi elde etme şansım oldu. 2016 yılından bu yana Kopenhag’da yaşıyorum. 2017-19 yılları arasında Copenhagen Business School’da (CBS) inovasyon ve girişimcilik üzerine yüksek lisans eğitimi aldım. O sıralar aynı zamanda Danimarka’nın en büyük bankası Danske Bank’ın Genel Müdürlüğü’nde yarı zamanlı olarak çalışmaya başladım. Günümüze gelirsek, bilimsel araştırmalar için fon sağlayan bir kurum olan Innovation Fund Denmark’ın oldukça yüksek rekabet içeren “Endüstriyel Doktora Araştırmaları - Özel Sektör” kategorisinde yer alan doktora projemi 2020 yılı sonunda fonlamasıyla birlikte, Danske Bank ve CBS işbirliğiyle yürüteceğimiz üç yıllık çalışmamıza Mart 2021’de Endüstriyel Doktora Araştırmacısı olarak başlamış oldum. Araştırma konum, özellikle son yıllarda adını çokça duymaya başladığımız Diversity & Inclusion (çeşitlilik ve dahiliyet) ana temasına bağlı, erkek egemen finansal hizmetler kurumlarında üst düzey kadın yöneticilerinin sayısını arttırabilmek üzerine bir sosyal bilimler projesidir. Danimarka özelinde ve Kuzey Avrupa coğrafyasında akademi ve özel sektör arasında bir nevi köprü olacağım doktora çalışmamın önümüzdeki yıllar içerisinde endüstride pozitif anlamda fark yaratacağına inanıyorum.

ece

Ece Gürsoy

2016 | İşletme
2017 | Uluslararası İlişkiler Çift Anadal

Koc Universitesi’ne girene kadar gelecege dair herhangi bir hedefim yoktu. Akademisyen olma istegi universitede sekillendi. Buyuk bir inancla sunu soyleyebilirim ki, eger Koc’ta okumasaydim ogretim uyesi olamazdim, cunku yolumu bulmam cok zor olurdu. Ben ogrenciyken okul ufakti, siniflar 10 kisi kadar olabiliyordu. Dolayisiyla ogretim uyelerimiz bizleri cok iyi taniyordu. Bolumde asistanlik yapma firsati sunulmustu. Ucuncu sinifta, bir alt sinifa derse giriyor ve problem cozuyordum. Ayrica hocalara arastirmalarinda yardim etmeye baslamistim. Tabii ki geriye donup bakinca, aslinda onlara hicbir katkim olamayacagini daha da iyi farkediyorum. Amaclari, bizlere akademik dunyayi tanitmakti. Bu destek ve iyi niyet icin sukran duyuyorum, cunku hayatimin gidisatini degistirdi.

Gizem-Saka

Gizem Saka

1999 | Ekonomi
Harvard Üniversitesi & Wharton İşletme Yüksekokulu Ögretim Görevlisi ve Ressam

Koç University provided a wonderful opportunity for me to have a distinguished and high-quality education. The education system in the university always encouraged me to think and research. During my study at Koc University, I gained a considerable amount of research experience. Besides, it was an excellent opportunity to be able to easily communicate with the faculty and benefit from their experiences. Other than that, the university life at Koc helped me to grasp different points of view on life, have better social skills and understand the importance of group study.

Current position: PhD student in Economics (Field: Labor Economics Minor: Public Economics, Econometrics) and Research Assistant at University of Wisconsin-Madison.

berk_yavuzoglu

Berk Yavuzoğlu

2010 | University of Wisconsin-Madison, Madison, WI MA in Economics (Advisor: Assoc. Prof. Insan Tunali)
2008 | Koc University, Istanbul MA in Economics
2006 | Koc University, Istanbul Department of Mathematics & Economics (Double Major)

Koç Üniversitesi’nde edindiğim eğitim bana çok yönlü olabilme ve çok yönlü düşünebilme becerisi kattı. Bu da tüm kariyer hayatımı etkiledi. Olayları bütünüyle analiz edebilme ve farklı bakış açısıyla problem çözebilme yetisi kazandığımı düşünüyorum. Koç Üniversitesi, sosyal hayatın da kariyer hayatı kadar önemli olduğunu ve emek harcanması gerektiğini gösterdi. Katıldığım etkinlikler, kariyer hayatımda ve özel hayatımda çok daha sosyal olmayı ve ekip çalışmasının gücünü bana aşıladı diye düşünüyorum. Mezuniyet sonrası iş arama ürecinde üniversitenin birçok kapı açtığını gördüm. Pek çok mülakata çağrıldım, birçok sektör hakkında bilgi edindim.

ayse_celebi

Ayşe Çelebi

1999 | Koç Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler
Palabıyık Reklam Tesisleri Pazarlama Direktörü