Mezunlar

Gizem-SakaGizem Saka

Ekonomi Bolumu 1999 Mezunu

Harvard Universitesi & Wharton Isletme Yuksekokulu Ogretim Gorevlisi ve
Ressam

Koc Universitesi’ne girene kadar gelecege dair herhangi bir hedefim yoktu. Akademisyen olma istegi universitede sekillendi. Buyuk bir inancla sunu soyleyebilirim ki, eger Koc’ta okumasaydim ogretim uyesi olamazdim, cunku yolumu bulmam cok zor olurdu. Ben ogrenciyken okul ufakti, siniflar 10 kisi kadar olabiliyordu. Dolayisiyla ogretim uyelerimiz bizleri cok iyi taniyordu. Bolumde asistanlik yapma firsati sunulmustu. Ucuncu sinifta, bir alt sinifa derse giriyor ve problem cozuyordum. Ayrica hocalara arastirmalarinda yardim etmeye baslamistim. Tabii ki geriye donup bakinca, aslinda onlara hicbir katkim olamayacagini daha da iyi farkediyorum. Amaclari, bizlere akademik dunyayi tanitmakti. Bu destek ve iyi niyet icin sukran duyuyorum, cunku hayatimin gidisatini degistirdi.


isil_erelIŞIL EREL

Business Administration and Economics (Double Major)
PhD in Financial Economics, MIT Sloan School of Management
Assistant Professor of Finance, Ohio State University, Fisher College of Business

I am grateful to my professors at Koc University, since they made my dreams come true! Obtaining graduate degrees in the U.S. had always been a dream of mine, and coming to Koc was the best decision that I made pursuing it. I had the invaluable opportunity to prepare toward a graduate study under the guidance of great researchers who had gone through similar experiences in top schools around the world. Not only did I develop a solid background in economics, finance, and math, but also had both teaching and research experiences even as an undergraduate at Koc. Everyone was very nice and generous in terms of devoting their time to guide us as top scholars. Their doors were always open to us.


berk_yavuzogluBERK YAVUZOGLU

2008 – 2010 University of Wisconsin-Madison, Madison, WI MA in Economics (Advisor: Assoc. Prof. Insan Tunali)
2006 – 2008 Koc University, Istanbul MA in Economics
2001 – 2006 Koc University, Istanbul Department of Mathematics & Economics (Double Major)

Current position: PhD student in Economics (Field: Labor Economics Minor: Public Economics, Econometrics) and Research Assistant at University of Wisconsin-Madison.

Koç University provided a wonderful opportunity for me to have a distinguished and high-quality education. The education system in the university always encouraged me to think and research. During my study at Koc University, I gained a considerable amount of research experience. Besides, it was an excellent opportunity to be able to easily communicate with the faculty and benefit from their experiences. Other than that, the university life at Koc helped me to grasp different points of view on life, have better social skills and understand the importance of group study.


ufuk_akcigitUFUK AKÇİĞİT

1998 yılında üniversite seçme ve yerleştirme sınavında Türkiye’deki ilk 30 öğrenci arasına girdim ilk tercihim olan Ekonomi Bölümü’nü tam burslu olarak kazandım. Hayatımdaki önemli dönüm noktalarından birisi oldu bu başarı. Koç üniversitesindeki yıllarım, her açıdan çok erimli geçti. Hiç İngilizce bilmememe rağmen, sadece bir yıl içerisinde Koç Üniversitesi’ndeki Hazırlık Programı sayesinde en üst seviyede İngilizce öğrendim. Hazırlık yılının ardından lisans derslerimiz başladı. Bu dönemde bence Koç Üniversitesi’ni diğerlerinden ayıran en önemli farkı, öğretim üyeleri ve öğrenciler arasındaki yakın akademik iletişimdi. Hocalara öğrencilerine her zaman önemli olduklarını hissettirdiler ve derslere katilim her zaman ön planda tutuldu. Hocaların kapıları her zaman öğrencilerine açıktı. Sonunda ekonomi bilimini akademik olarak yapmaya karar verdim ve o andan itibaren hocalarımdan büyük destek gördüm.

Son sınıfta yaptığım doktora başvurularım sonucunda MIT, Harvard ve Stanford gibi Amerika’nın en iyi üniversitelerinden tam burslu Kabul aldım ve MIT’yi tercih ettim. İki yıl önce MIT’nin Ekonomi Bölümü’nde doktoramı tamamladım ve su anda University of Chicago’da Yardımcı Doçent olarak görev yapıyorum.


ayse_celebiAYŞE ÇELEBİ

Koç University, BA in International Relations, 1999

Current position: Habertürk Gazetesi, Reklam Pazarlama Koordinatörü

Koç Üniversitesi’nde edindiğim eğitim bana çok yönlü olabilme ve çok yönlü düşünebilme becerisi kattı. Bu da tüm kariyer hayatımı etkiledi. Olayları bütünüyle analiz edebilme ve farklı bakış açısıyla problem çözebilme yetisi kazandığımı düşünüyorum. Koç Üniversitesi, sosyal hayatın da kariyer hayatı kadar önemli olduğunu ve emek harcanması gerektiğini gösterdi. Katıldığım etkinlikler, kariyer hayatımda ve özel hayatımda çok daha sosyal olmayı ve ekip çalışmasının gücünü bana aşıladı diye düşünüyorum. Mezuniyet sonrası iş arama ürecinde üniversitenin birçok kapı açtığını gördüm. Pek çok mülakata çağrıldım, birçok sektör hakkında bilgi edindim.


mehmet_energinMEHMET ENERGİN

Koç University, BA in Business Administration and Sociology(Double Major), 2008
University of Oxford, MSc in Sociology, 2009

Current position: Business Analyst at McKinsey & Company

Hayattaki başarılarımızda akademik yeterliliğimiz ve yetkinliklerimizin payı çok büyük olsa da, sosyal meziyetlerimiz de bir o kadar önem taşımaktadır. Koç Üniversitesi’nde dâhil olduğum sosyal faaliyetler sayesinde kendimi geliştirdim, inisiyatif aldım, gerçekten profesyonel anlamda işleri, öğrenci sıfatı ile gerçekleştirdim. Bunlar hem üniversite hayatımı daha güzel kılan güzel tecrübelerdi, hem de beni hayata hazırlayan, çevremi genişleten, insan ilişkilerinde nasıl daha başarılı olabileceğimi öğreten ama her şeyden önemlisi sizi başarıya asıl götürenin bir topluluğa ait olabilmek ve ekip olarak onun başarısı için çalışmak olduğunu gösteren, eşsiz fırsatlardı.

Koç Üniversitesi, farklı ve özgün eğitimiyle kendimi geliştirmeyi ve yeniliklere ayak uydurmayı öğretti ve çağımızda başarı için şart olan hem sosyal hem de akademik meziyetleri harmanlama becerisini kazandırdı. Bütün bunları yaparken de bulunduğumuz topluluklarda fark yaratan bireyler olarak sivrilmemizi ve iz bırakmamızı sağladı.